Attitűd- és szemléletformálás lépései
Mi az attitűd, és miért fontos a munkahelyen?
Az attitűd alatt lényegében a magatartást, viselkedést, és a mögötte húzódó motivációt értjük.
Hogy milyen a hozzáállásunk a munkánkhoz fontos tényező a munkahelyen, mivel ez határozza meg, hogy hogyan viszonyulunk egymáshoz munkatársainkkal, és hogyan közelítjük meg a feladatainkat.
Kihat a termelékenységünkre, a motivációs szintünkre és a kollégákkal fenntartott kapcsolatainkra.
Ha a mi hozzáállásunk is pozitív irányba fordul, úgy válik a munkakörnyezünk is harmónikusabbá.
Az attitűd – és szemléletformálás lépései a munkahelyen
1.lépés – Azonosítsuk a negatív gondolatokat, és cseréljüK ki őket pozitívakra
A negatív gondolatok nagyon károsak lehetnek mentális egészségünkre és önbecsülésünkre. Fontos felismerni, nevén nevezni és tudatosítani ezeket a negatív gondolatokat, és pozitívakkal helyettesíteni. Ez a folyamat segíthet koncentráltnak, motiváltnak és eredményesnek maradni.
Ennek egyik legjobb módja az, ha tudatosítjuk saját gondolati mintáinkat. Oda kell figyelnünk, hogy milyen gondolatok kavarognak a fejünkben nap mint nap.
Ez a folyamat megköveteli, hogy gyakoroljuk az öntudatot és az éberséget, hogy felismerjük az idők során kialakult negatív gondolati mintákat. Ezután különféle technikákat használhatunk a gondolatok újrakeretezésére, például megerősítéseket, vizualizációt vagy meditációt. Ez segít abban, hogy optimistábbak legyünk az élettel kapcsolatban, és általános jóllétünk növekedjen.
2. lépés – Jutalmazzuk meg magunkat a kis győzelmekért
Mindenkit meg kell jutalmazni kemény munkájáért és odaadásáért. Gyakran könnyű megfeledkezni az elért kis győzelmekről, de ezek azok, amelyek segíthetnek motiváltnak és energikusnak maradni.
A kis lépésekért, sikerekért tett jutalmazás erősíthet minket abban, hogy jó felé megyünk. Segít a céljaink elérésére összpontosítani. De ugyanígy segíthet az önbecsülés növelésében, és pozitív visszacsatolási hurkot hozhat létre a termelékenységről.
A kis győzelmek ünneplése lehetővé teszi, hogy meglássuk, hogy mennyit haladtunk előre, ezzel is megerősítve a sikerélményt. Legyen szó egy jól végződő meetingről, vagy egy gyorsabban elkészült projektről, az apró győzelmek megjutalmazása garantálja, hogy motiváltak maradjunk.
3. lépés – Szánjunk időt a kollégákkal való kapcsolattartásra és az elért eredmények megünneplésére
Ahogy magunkat megjutalmazzuk, ugyanúgy a kollégáink felé nyilvánított pozitív visszacsatolás is erősíti a kiegyensúlyozott és boldog légkört. A kollégáink sikerének ünneplése is fontos lépcsőfok.
Ezenfelül a csapatépítő tevékenységek, tréningek segítenek abban, hogy jobban megismerjük és így megértsük a másikat. Egy-egy szituáció, vagy akár szituációs gyakorlat felszínre hozhatja a másik ember motivációját, így könnyebb megérteni az ő viselkedését.
A közösségbe való aktív bekapcsolódás és a munkahelyi közösség építése pozitívan hat a mentális egészségünkre.
4. lépés – Tartsunk szüneteket
A napközbeni szünetek segítenek csökkenteni a stresszt és a negativitást, miközben felfrissítik a gondolatainkat. Menjünk egy rövid sétára, vagy végezzünk néhány átmozgató gyakorlatot. Így a keringésünkkel együtt az új gondolatok és ötletek is megindulhatnak.
A szünetek beiktatása segíthet nekünk abban, hogy koncentráltabban tudjunk, hosszabb ideig foglalkozni a munkával, és új perspektívákat nyissunk a munkahelyi kihívásokra.
5. Pihenjünk jól és eleget
Itt egyrészt természetesen az alvásra gondolunk. De ugyanígy fontos a családunkkal eltöltött minőségi idő, és a számunkra ideális rekreációs tevékenység folyamatos gyakorlása.
Az embereknek a koncentráltsághoz és a helyes agyműködéshez alvásra van szükségük. Ha kipihentek vagyunk, könnyebben hozunk döntéseket és dolgozunk fel információkat.
Az egyéb pihentető és feltöltő tevékenységek ugyanígy a mentális egészségünket és rezilienciánkat erősíti. Fektessünk hangsúlyt a munka-magánélet egyensúlyra!
Amennyiben úgy érzi, hogy beosztottainak vagy vezetőinek szüksége lenne segítségre abban, hogy javuljon a hozzáállásuk és egy kiegyensúlyozott munkakörnyezetet hozzanak létre, tekintse meg képzési portfoliónkat!
Attitűd-és szemléletformáló tréningjeink és programjaink alatt gyakorlati eszközökkel segítjük vezetőit a harmonikus munkahely megteremtésében.