Vezetőképzés a mentális jóllétért
Néhány nappal ezelőtt volt az egészségügy világnapja, amely arról emlékezett, hogy 70 évvel ezelőtt az ENSZ létrehozta a WHO-t, mint külön szakosított intézményt. Az Egészségügyi Világszervezetnek azóta is az a feladata, hogy irányt mutasson a világ számára az egészségügy területén. Teszi ezt folyamatos kutatással, fejlesztéssel és edukálással.
Mit mond a WHO a mentális jóllétről? Hány embert érint a mentális betegség? Mennyiben befolyásolja a mentális állapotunkat a munkahelyünk? Ezekről jövünk néhány adattal.
Mentális jóllét a munkahelyen
Az Egészségügyi Világszervezet felméréséből tudjuk azt is, hogy közel 450 millió embert érint mentális betegség.
Mivel az életünk jelentős részét a munkahelyünkön töltjük, a mentális egészségi állapotunkat jelentősen befolyásolja a munkakörnyezetünk. A jóllét kérdése szorosan kapcsolódik a foglalkozásunkhoz.
Mi az a jóllét?
A jóllét a pozitív pszichológia központi fogalma. Carol Ryff megfogalmazása szerint a jóllét az énfejlődés, személyes növekedés és céltudatos tettek által írható le, mely alapján az egyénben lévő lehetőségek felismeréseként és megvalósításaként jelenik meg. A psziszhológiai jóllét véleménye szerint az alábbi 6 tényezőből tevődik össze: önelfogadás, életcélok, személyes növekedés, másokkal való pozitív kapcsolatok, a környezet hatékony irányítása, és az autonómia.
Miért fontos a pszichológiai jóllét elősegítése a munkahelyen?
A mentális jóllét az általános egészség kritikus összetevője, és az élet minden területén, így a munkahelyen is prioritást kell élveznie. A WHO meghatározása szerint, a mentális egészség „a jóllét olyan állapota, amelyben az egyén felismeri saját képességeit, képes megbirkózni az élet szokásos stresszforrásaival, produktívan és eredményesen tud dolgozni, és képes hozzájárulni saját közösségéhez”. Ez a meghatározás kiemeli a mentális egészség fontosságát a munkahelyen, ahol az időnk jelentős részét töltjük.
A mentális egészség hatással van a kommunikációnkra, gondolkodásunkra és fejlődésünkre.
Fontos azonban, hogy a mentális jóllét nem csak egyéni kérdés; az egész csapatot érinti. Ha a munkavállalók mentális egészségügyi problémákkal küzdenek, az hiányzásokhoz, csökkent termelékenységhez és megnövekedett fluktuációhoz vezethet. Emellett hatással lehet a csapat moráljára és negatív munkahelyi környezethez vezethet. Ezért a mentális jóllétre irányuló programok és képzések jelentős előnyökkel járhat mind az egyének, mind a csapatok, a közösség és így a vállalat számára.
Vezetőképzés a mentális jóllétért
A vezetés kritikus szerepet játszik a munkahelyi mentális jóllét előmozdításában. A vezetőknek olyan pozitív munkakörnyezetet kell teremteniük, amely támogatja a mentális jóllétet. Ez magában foglalja a munkavállalók elismerését és jutalmazását, valamint a nyílt kommunikáció kultúrájának elősegítését.
Hogyan segíthetem a vezetőimet?
A vezetőknek példát kell mutatniuk, ez nem kérdés. De mi a helyzet akkor, ha maguk a vezetők és középvezetők állnak közel a kiégéshez? Ha a megfelelés és döntések súlya alatt egyre motiválatlanabbak lesznek mind a munkavégzésükben, mind a beosztottakkal való kapcsolatukban?
A vezetők és középvezetők fokozott nyomásnak vannak kitéve. A nem kezelt, elfojtott stressz akár egyetlen vezetőben is, tömeges munkaelhagyásokat eredményezhet.
Mik a fő területek és készségek, amelyeket fejleszthetünk a vezetőkben?
- Együttműködés fejlesztés
Az együttműködés fejlesztés abban segít, hogy meghatározzuk a területek határait. Sokszor előfordul, hogy bizonyos kérdésekben több terület is érintett. Az együttműködés olyan kis dolgokon is elbukhat, mint az információ torzulás, félreértések, reális és nem reális elvárások. Ha az együttműködés a területek között akadozik, az felesleges stresszt szül a munkahelyen. A területek vezetőinek tisztában kell lenniük a saját határaikkal, és feladataikkal, hogy gördülékenyen, „többkörös” javítás nélkül folyhasson a munka, ezzel is elősegítve a nyugodt munkakörnyezetet.
A mostani gazdasági környezetben, a folyamatosan változó külső és belső hatások közepette létkérdés a mentális ellenállóképesség. A jelenlegi körülmények között egyre több vezető érzi azt, hogy az ereje végén jár. Üresnek érzik magukat, képtelenek kikapcsolni, csak a checklist-et pipálják, de mire a végére érnek, újabb feladatok várnak rájuk. Egy reziliens személy, aki meg tud küzdeni a folyton változó körülményekkel és feladatokkal, inspirálni tudja a munkatársakat. Az ellenállóképesség fejleszthető, csak meg kell ismerni azokat az eszközöket, melyek erősítik a mentális rugalmasságunkat.
A mentális jóllét megtérül
A mentális jóllétre irányuló képzésbe való befektetés egyre fontosabbá válik a különböző méretű szervezetek számára. Azáltal, hogy a munkavállalók számára eszközöket és forrásokat biztosítanak a stressz, a szorongás és más mentális egészségügyi problémák kezeléséhez, a vállalatok pozitívabb és produktívabb munkakörnyezetet teremthetnek. A mentális jóllétre vonatkozó képzés növelheti a termelékenységet, javíthatja a csapatmorált, és csökkentheti a hiányzások és a fluktuáció arányát. A vezetés kritikus szerepet játszik a munkahelyi mentális jóllét előmozdításában, és a csapatsikerek elérése érdekében a vállalatok számára elengedhetetlen, hogy a mentális jóllétet prioritásként kezeljék.
Fektessen vezetői képzésébe, ha többet tenne a mentális jóllétért a munkahelyen!
Szemlélet- és attitűdformáló képzéseink, olyan „láthatatlan” elemeket és készségeket fejlesztenek, melyek javításával együtt javul a munkahelyi légkör és wellbeing érzés.
Munkaerő megtartó programunk a vezetőket segíti abban, hogy erősítsék azokat a kompetenciákat, amely által jóbb vezetőkké válnak, és a munkavállalók szívesen maradnak a vállalatnál.
A Munkaerő Megtartó Program nem egy egyszerű tréning vagy tanfolyam, hanem egymásra épülő, komplex és integrált fejlesztési folyamat, amelyben az egyes elemek egymásra épülése teszi teljessé a vezetők optimális vezetői készségfejlesztését.