Átalakulóban lévő világunk kiszámíthatatlanságával, történelmi változásaival csoport és egyén szintjén is a fokozott, tartós terhelés és folyamatos alkalmazkodás kihívásai elé állít minket.
Mire van szükség ahhoz, hogy munkatársaink meg tudják őrizni reakciókészségüket, rugalmasságukat és teljesítőképességüket?
Az október 5-i konferencián erről a témáról beszélget a résztvevőkkel Kocsis Zoltán a SKULL Tréning és Tanácsadás Vezetési Tanácsadója.
Gyakran előfordul, hogy alulértékeljük vezetői hatóerőnket, mellyel támogatni tudjuk munkatársainkat a valós nehézségeikkel való megküzdésükben. Szerepünk és ráhatásunk ezen a téren mindinkább felértékelődik.
Egyre kiszámíthatatlanabb viszonyok között kell vezetnünk munkatársainkat. Mindennapos tapasztalattá váltak a nehezen követhető prioritásváltozások, a megbomló és átalakuló csapatok, a szabályok villámgyors módosításai, a hektikusan alakuló ügyféligények, az akadozó beszállítás, az átalakuló munkafolyamatok, és így tovább … Biztonságérzetünket alaposan kikezdte, hogy még bele sem helyezkedtünk egy új helyzetbe, máris meglep egy újabb fordulat.
Szakértők számtalan megszívlelendő tanáccsal látják el vezetőinket, hogyan vezessék csapataikat ezekben a nehéz időkben, de arról, miként maradhat talpon maga a vezető, már kevesebb szó esik. Akkor tudok a munkatársaim számára is vezetőként teljesen jelen lenni, ha én magam rendben vagyok. Ezután jöhet a kérdésfeltevés, felismerem-e munkatársaim valós nehézségeit, és képes vagyok-e támogatni őket az azokkal való megküzdésükben.
Vezetőként fokozott érdekünk és felelősségünk van abban, hogy tisztábban lássuk, mi zajlik bennünk és másokban ezekben a különlegesen megterhelő időkben. E hatások tudatosítása és kezelése kiemelt jelentőségű, mert így nem csak magunkat, hanem munkatársainkat is támogathatjuk abban a tanulási folyamatban, ami az új élethelyzetekhez való alkalmazkodást, új viszonyulások és készségek kialakulását eredményezi.
A sikeres változáskezelés ma már jóval több, mint küzdelem a K. Lewin-i hajtó- és fékezőerőkkel. Más megközelítést igényel. A „4 elem próba” négy olyan készség megerősítését célozza, melyek a nehéz idők sodrásában hasznunkra lehetnek. Egyike ezeknek a „tűzpróba”, a bizonytalanság-tolerancia edzése annak érdekében, hogy cselekvő energiáinkat és megoldóerőnket szabadon tudjuk tartani. A bizonytalanság-kerülés (Uncertainty Avoidance) kulturális mutató értékét tekintve mi magyarok sajnos, Európán belül is kimagasló helyen állunk. A bizonytalanság-tűrés fejleszthető.”